britva-ilu-2014

Ceny Břitva oznamují nominace za rok 2014

České výroční rockové ceny Břitva oznamují nominace svého 14. ročníku.

Rozhodlo o nich hlasování 52 převážně metalových, hardcorových, punkových či obecně na tvrdý rock zaměřených publicistů, jejichž spektrum sahá od velkých magazínů přes různé webziny až po malonákladové fanziny. Mezi hlasujícími je také několik takových, kteří souběžně hlasují v nikoli konkurenčních, ale spíše kolegiálních cenách Anděl, Apollo či Vinyla.

Koncertní večer spojený s předáváním cen proběhne v sobotu 14. března 2015 v brněnském klubu Melodka, kde při té příležitosti vystoupí ostře znějící kapely ADOR DORATH, STÍNY PLAMENŮ, ET MORIEMUR, ASCENDANCY a MISTY WAYS. Součástí večera bude také uvedení dalších tří historicky významných kapel do Galerie legend.

Ceny Břitva každoročně oceňují to nejlepší z tuzemské tvrdší až extrémní scény a současně tím doplňují a rozšiřují záběr cen Anděl, Apollo a Vinyla, které do těchto žánrových sfér a v tomto rozsahu vyhlašovaných kategorií většinou nedohlédnou.

Protože hlasování probíhá jednokolově, slouží tyto nominace jako oznámení toho, kdo se umístil na předních místech. Současně jsou pro zajímavost připojena i pořadí na dalších místech, zatímco zcela kompletní výsledky budou zveřejněny později.

Nominace jsou uvedeny v abecedním pořadí.

 

ALBUM ROKU

ADOR DORATH - The Very Essence of Fire (CD – Shindy)
ASMODEUS
– Past na Davida Kleinera (CD – Magick Disk Musick)
ENDLESS
- If The Universe Is The Answer… (CD – vlastní náklad)
ET MORIEMUR
- Ex Nihilo In Nihilum (CD – Solitude)
HANBA
- Silou kovadliny (LP/CD/MC – Damage Done)
MASTER’S HAMMER
- Vagus Vetus (LP/CD/MC – Jihosound)
MORGUE SON
- Večernice ∼ Proplouváš (CD – Epidemie)
MÖRKHIMMEL
- Ostří černé kosy zní (LP – Insane Society)
NOD NOD
- Nod Nod (LP – Naše desky)
STÍNY PLAMENŮ
- Propadlé vody (LP/CD – Nasphyr)

Další pořadí: 11. BRUTALLY DECEASED, 12. MASSOLA, 13. ZNOUZECTNOST, 14. Kocáb/Proudfoot/Donati/Sheehan, 15. KALLE, 16. UMBRTKA, 17. BOY, 18. REMEK, 19. JIG-AI, 20. ASCENDANCY, 21. APOLITA, 22. MANON MEURT, 23. SECTESY, 24. STROMBOLI, 25. DESTROYING DIVINITY, 26. DEPAKINE CHRONO, 27. R-E-T, 28. OTK, 29. QUERCUS, 30. VYPSANÁ FIXA, 31. SPLIT BEARING, 32. V.O.H., 33. FLASH THE READIES, 34. SECRET OF DARKNESS, 35. ZRNÍ, 36. HIGH PURITY, 37. DESIRE FOR SORROW, 38. PRODAVAČ, 39. SALAMANDRA, 40. LETO, 41. STARÉ PUŠKY, 42. MUCHA, 43. DESTRUCTIVE EXPLOSION OF ANAL GARLAND, 44. POSITIVE MIND, 45. ZUBY NEHTY, 46. HUMAN FAULT, 47. EPICARDIECTOMY, PLANETY, 49. MŇÁGA & ŽĎORP, 50. AVVIKA, 51. V.A.R., 52. ARAKAIN, 53. STROY, 54. KABARET DOKTORA CALIGARIHO, 55. DYMYTRY, 56. DEFLORACE, atd.

 

OBJEV ROKU

COLOSALIST (CD Pass Into Oblivion – MetalGate)
HANBA (LP/CD/MC Silou kovadliny – Damage Done)
KABARET DOKTORA CALIGARIHO (CD Vzkříšení – Guerilla)
MASSOLA (CD – vlastní náklad / MC – Obsedante!)
NOD NOD (LP Nod Nod – Naše desky)
SECTESY (CD The Shreds Of Oblivion – Nice To Eat You / Sevared)

Další pořadí: 7. DESIRE FOR SORROW, 8. 1000 BOMBS, 9. BOY, 10. GAGARIN, 11. KALLE, 12. RETROPROTEST, 13. MANON MEURT, 14. ALIUSTERRA, APOLITA, 16. DYSANGELIUM, 17. KUTYA HARAP, 18. CARL GUT, CONTROLLED EXISTENCE, 20. V RUKOU OSUDU, 21. STROY, 22. MADGOD, 23. KRÜGER, 24. ARE YOU LOCAL?, 25. PALAHNIUK, atd.

 

NEŘADOVÉ ALBUM ROKU

DISSOLVING OF PRODIGY – Štvanice (LP – Pařát)
KRABATHOR – Lies + Orthodox (2CD – Mad Lion)
KRABATHOR – Mortal Memories (MP – Maximed / Nasphyr)
KRITICKÁ SITUACE – 1990 – 1996 (CD – vlastní náklad)
Na krevALIUSTERRA / MACGYVER / INNOXIA CORPORA / DEZINFEKCE / EVIDENCE SMRTI (LP+CD – vlastní náklad)
RETROPROTEST – Nová deska se starym obsahem (LP – PHR)

Další pořadí: 7. KRABATHOR, 8. INFERNO, 9. LYKATHEA AFLAME, 10. ██████ (nic), 11. SEE YOU IN HELL, 12. LYCANTHROPHY, 13. KRABATHOR, 14. NOVÁ RŮŽE, 15. ISACAARUM, 16. HYPNÖS, 17. ENTRAILS, 18. Obscene Extreme, 19. DEBUSTROL, 20. Tribute ABRAXAS, atd.

 

MINIALBUM & SPLIT & SINGL ROKU
V případě česko-zahraničních splitů se nominace týkají pouze českých kapel.

██████ (nic) / OLD SOUL (LP – Dingleberry / IFB / Maniyax / Mosh Potatoes / Pike / Suspended Soul / Zegema Beach)
COLOSALIST – Pass Into Oblivion (CD – MetalGate)
CONTRASTIC – Jařmo / ATTACK OF RAGE (MP – Metal Age)
CULT OF FIREKULT OHNĚ – Čtvrtá Symfonie Ohně (SP/picture SP – Iron Bonehead)
DROM / MORO MORO LAND (LP – Eastrain Reo / Gorgona / Holy Goat / Mono.tonsstudio / Naše desky / Negation / Savrvs Brothers / Skin & Bones / Terror Night)
FORGOTTEN SILENCE – Re:Retro ’93 (SP – Doomentia)
GAGARIN – Gagarin (CD – Pure Heart)
GRIDE / SIDETRACKED (MP – Insane Society)
MASTER’S HAMMER – Pod vrstvou prachu / Blackosh – 6,66 promile (SP – Jihosound)
RISPOSTA / KUTYA HARAP (LP – PHR)

Další pořadí: 11. Ctib, 12. MALIGNANT TUMOUR / ACIDEZ, 13. TATA BOJS, 14. ZEMĚŽLUČ / GRIDE, 15. CONTROLLED EXISTENCE / DAYS OF DESOLATION, 16. SEE YOU IN HELL, 17. ŠKODA 120 / CARL GUT, 18. ZEMĚŽLUČ / DAVOVÁ PSYCHÓZA, 19. PALAHNIUK, 20. LYCANTHROPHY / CHIENS, 21. DEMÖRALYZÉR, 22. DILIGENCE, 23. MARCH OF THE HORDES / FEAR OF EXTINCTION, 24. LIFE POSSESSION, 25. SMÍCH HYEN / ROSA PARKS, 26. DIPHTERIA, 27. SAKALA, 28. SPS / NEŽFALEŠ, 29. BOWEL FUCK / BUT, 30. SUFFOCATE WITH YOU FAME, atd.

 

VIDEOKLIP ROKU

INSANIA – Nejsvětější trojice – rmxd by Tudy (režie: Matěj Jankovský, Jiří Vávra)
MALIGNANT TUMOUR – At Full Throttle (režie: Martin Ferko)
TATA BOJS – Antikvariát (režie: Štěpán FOK Vodrážka)

Další pořadí: 4. HANBA, 5. DARK GAMBALLE, 6. ET MORIEMUR, 7. SECTESY, 8. DYING PASSION, 9. DESIRE FOR SORROW, 10. ENDLESS, atd.

 

KNIHA ROKU

Bruno – Revoltikon (Mystic)
Gratias Petr, Váně Pavel – V erbu PROGRES (Jota)

 

KONCERT & FESTIVAL ROKU

BOLT THROWER, MORGOTH, INCANTATION (Obscure – Praha)
Brutal Assault (Brutal Assault – Jaroměř)
Festa de la Pohoda (Vodňany)
Fluff Fest (Rokycany)
Killed By Brno (United Crusties – Brno)
KRITICKÁ SITUACE (2x Praha)
MetalGate Czech Death Fest (MetalGate / TORTHARRY – Červený Kostelec)
Obscene Extreme (Obscene – Trutnov)
Play Fast Or Don’t (Hradec Králové)
Psy-High (/-\ (sdbs) / ][ (doublebrackets) / Dirty Harry / Letmo / Shusta / w.booking – Hořice)

Další pořadí: 11. Metalfest Open Air, 12. Fekal Party, M.O.D., 14. Setkání svobodných duší, Víc než hudba, víc než móda, 16. Metalshop Tour, 17. Enemy Of The Sun, Magická noc trubadúrů, 19. DEAFHEAVEN, 20. Mighty Sounds, 21. Magick Musick Open Air, 22. Aerodrome Festival, Hrady.cz, 24. Masters Of Rock, 25. STROMBOLI, 26. Phantoms Of Pilsen, 27. SWANS, atd.

 

MÉDIUM ROKU

Buryzone (fanzin)
Cerelitida (fanzin)
Echoes (webzin)
Fobia (webzin)
Hlasatel (fanzin)
Hluboká orba (fanzin)
Choroba mysli (fanzin)
Mortem (webzin)
Pařát (magazín)
Trhavina (fanzin)

Další pořadí: 11. Aardvark, 12. Noise Master, 13. Full Moon & FMzine, 14. Abyss, 15. Marast Music, 16. Spark, 17. Radio Wave, 18. How Can Limo Kid Kill Your Dreams?, 19. Radio Beat, 20. Rock & Pop, 21. Metalopolis, 22. Periferia, 23. Sicmaggot, 24. Raw Zine, 25. Rebel, 26. R.U.M., 27. Vinyl Disk Musick, 28. Malström, 29. Kazimír, 30. Metal Forever & Metal Man, atd.

 

FIRMA ROKU

Doomentia Records
Insane Society
Magick Disk Musick
MetalGate
Monster Nation
Obscene Productions
Obscure Promotion & Brutal Assault Agency
Papagájův hlasatel (PHR)
Pařát Productions
Phobia Records

Další pořadí: 11. L’Inphantile Collective, 12. Pragokoncert, 13. Bizarre Leprous, 14. Dead Heroes, 15. Epidemie, 16. Nasphyr, 17. Silver Rocket, 18. Polí5, 19. Shindy, 20. Samuel, 21. Spark, 22. Pure Heart, 23. Music For Liberation, 24. Maximed, 25. k.y.e.o., 26. Cecek, 27. Nice To Eat You, 28. Dog Lovers, 29. Damage Done, 30. Magmakoncert, atd.

 

POTĚŠENÍ ROKU

koncert skupiny KRABATHOR na festivalu Brutal Assault
značný nárůst vydávání magnetofonových kazet
video Nebuď toho součástí. Podporuj muziku! (Fond ohrožených muzikantů)
skupina POSITIVE MIND bojkotující klub Kain, kde hrál ORTEL
albový a koncertní návrat skupiny STROMBOLI
Marek „Ashok“ Šmerda (ROOT) členem CRADLE OF FILTH

Další pořadí: 7. Gabriela Gunčíková členkou TSO, Obscene Extreme také v Japonsku a Austrálii, 9. vzpomínkové koncerty KRITICKÉ SITUACE, koncertní návrat NOVÉ RŮŽE, atd.

 

ZKLAMÁNÍ ROKU

video Buď toho součástí. Podporuj muziku! (ČNS IFPI / OSA)
vznik a úroveň magazínu Fakker!
brutálně napadený Michal Hrůza
konec skupiny ISACAARUM
existence, popularita a texty skupiny ORTEL
placené kampaně v magazínu Spark

Další pořadí: 7. zemřel Jan „Šnek/Sznegh“ Brtko (V.A.R.), pauza či konec Reactoru, 9. zemřel Martin Koubek (DUX), konec NAPALMED, úroveň televize Rebel, atd.

 

GALERIE LEGEND
Odhlasováno v listopadu 2014. V každé kategorii bude oceněn jeden soubor.

Rock: FLAMENGO, LUCIE, Vladimír Mišík & ETC…, Jiří Schelinger & Skupina F.R.Čecha, STROMBOLI, THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE
Metal & hard rock: ASMODEUS, DEBUSTROL, KABÁT, ROOT, TÖRR, VITACIT
Punk & hardcore: F.P.B., KRITICKÁ SITUACE, MICHAEL’S UNCLE, N.V.Ú., PLEXIS, ŠANOV 1